niedziela, 23 sierpnia 2015

Zaproszenie do zgłaszania prac na wielką wystawę patchworkową PATCHWORK PO POLSKUZ ostatniej chwili:
Piszę to 3 września 2015 r. Niestety ta wystawa nie dojdzie do skutku, ale zorganizujemy inną. Zaglądajcie do grupy "Patchwork Po Polsku" na Facebooku. Będziemy tam pisać o tym.

Już od dawna myślałyśmy jak zrobić ogólnopolską wystawę patchworkową. Najłatwiej byłoby, gdybyśmy miały swoją patchworkową organizację. Ale nie mamy.

Lenka Galińska wpadła na pomysł, żeby spytać organizatorów Kongresu Kobiet, który odbywa się 11 i 12 września w Warszawie na Torwarze, czy mogłybyśmy pokazać swoje prace na kongresie. Zgodzili się!
Na organizację tego projektu mamy bardzo mało czasu, ale wierzymy, że pospolite ruszenie zaprzyjaźnionych quilterek skupionych wokół Facebookowej grupy „Patchwork po Polsku” da radę i pokażemy światu nasze patchworki.

To jest logo naszej wystawy zaprojektowane przez Ulę Buczkowską.


A tak wygląda hall, w którym będziemy wieszać nasze prace. Nie widać tego, ale ma aż 20 metrów długości.Teraz będzie bardzo nudna część posta – organizacyjna.

Wszystkie informacje o wystawie i o tym jak można zgłaszać swoje prace na nią są na Facebooku, w specjalnie utworzonej grupie „Wystawa na Kongresie” https://www.facebook.com/groups/506597652839739/.
Grupa jest zamknięta, ale przyjmujemy do niej wszystkie chętne osoby.
W dużej mierze opierałyśmy się na dokumentach, które dwa lata temu stworzyła Danka Kruszewska na potrzeby naszej wystawy patchworkowej w Berlinie.

Tym z Was, które nie korzystają z Facebooka napiszę w skrócie o wystawie.

Tak wygląda zaproszenie na wystawę:Zaproszenie do udziału w wystawie pod tytułem
"Patchwork Po Polsku"
zorganizowaną przez wolontariuszki-quilterki

11-12 września 2015

podczas VII Kongresu Kobiet w Warszawie, COS TORWAR, ul. Łazienkowska 6a

1.      Zapraszamy do udziału w wystawie poprzez prezentację 1-3 prac. Nie muszą to być prace najnowsze.

2.      Z uwagi na bardzo nieodległy termin wystawy prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w wystawie do 27 sierpnia 2015, godz. 22.00 do Uli Handziak, uhatka@gazeta.pl.

3.      Potwierdzając uczestnictwo należy jednocześnie przesłać mailem ZGŁOSZENIE PRACY (oddzielny plik) z 2 zdjęciami pracy. Każda praca powinna być opisana w oddzielnym zgłoszeniu.

4.      Zgłoszenie prac nie spowoduje automatycznie przyjęcia wszystkich prac na wystawę - ze względów technicznych (m.in. nieznana jest jeszcze całkowita przestrzeń wystawowa). O przyjęciu pracy na wystawę na podstawie zdjęć i opisu rozstrzygają Kuratorki wystawy. O przyjęciu zawiadomimy mailem najpóźniej do 29 sierpnia 2015.

5.      Przyjęte prace wysłane pocztą/kurierem powinny dotrzeć najpóźniej dnia 4 września 2015 do Ani Sławińskiej  lub dostarczone osobiście na spotkanie w w/w miejscu w dniach 5-6.08

6.      Koszt udziału w wystawie wynosi 20,00 zł (jeśli ktoś zechce wpłacić większą kwotę nie możemy tego zabronić). Wpłaty powinny wpłynąć najpóżniej 30 sierpnia 2015 na konto Ewy Pawłowskiej.  W tytule przelewu proszę wpisać słowo "Wystawa" oraz swoje imię i nazwisko.

7.      Zainteresowanych adresem dostarczania prac i numerem konta, na które należy wpłacić 20 zł proszę o maila na biuro@szkolapatchworku.pl)

8.      Prace będzie można odebrać osobiście po zakończeniu Kongresu (dokładną godzinę podamy po ustaleniu z organizatorami) lub zamówić samemu kuriera, który na wasz koszt odbierze pracę z tego miejsca i dostarczy ją na wskazany adres. Można skorzystać na przykład z firmy www.superpaczka.pl, za usługi której można zapłacić za pośrednictwem Internetu. Koordynacją tej części wydarzenia zajmie się Anna Ploch.

9.      Ewentualne pytania/ dobre rady/ rozwiązania w sprawie wystawy proszę kierować do Kuratorek wystawy poprzez stronę na Facebooku albo w komentarzach do tego posta.

10.   Temat prac i ich techniki wykonania są dowolne, ale wystawiane prace muszą spełniać następujące warunki:
a) Praca musi być zaprojektowana i wykonana własnoręcznie! Jeśli elementy (bloki) użyte w pracy pochodzą z książek, czasopism bądź ze znanych stron internetowych, to jej opis musi zawierać źródło: tytuł wydawnictwa albo nazwisko projektanta ew. z adresem internetowym.
b) Praca musi być technicznie wykonana bez zarzutu - zależnie od użytej techniki: np. wisieć płasko, mieć proste (niepofalowane) brzegi, gdzie trzeba proste szwy itp.
c) Praca musi składać się z co najmniej dwóch warstw, ale nie będą dopuszczone prace oprawione w ramki ani naciągnięte lub naklejone na twarde podłoże.
d) Praca musi mieć na odwrotnej stronie stabilnie naszyty tunel na listwę do zawieszania, o szerokości 10 cm - na górze ( i ewentualnie na dole). Tunel musi kończyć się ok. 3 cm od brzegów pracy i ok. 2 cm od górnego brzegu. Tunel może składać się z dwóch lub trzech części przyszytych z przerwami między częściami tunelu tak, aby umożliwić precyzyjne zawieszenie pracy. W załączonym linku pokazano precyzyjnie jak przyszyć tunel: http://wwwbluemoonriver.blogspot.ie/2007/07/how-to-make-quilt-sleeve.html

e)      Z tyłu pracy musi również być stabilnie naszyta etykietka, zawierająca tytuł pracy oraz koniecznie imię, nazwisko i adres pocztowy twórcy. (do napisania tekstu można użyć niespieralnego pisaka). Jeśli patchwork ma już etykietę, ale brakuje wymienionych danych, należy to uzupełnić.

f)       Rozmiar pracy i jej forma: kwadrat, prostokąt, owal, nieregularna - są dowolne, ale muszą zmieścić się w przedziale od 40 cm x 40 cm do 2,5 m x 2,5 m. Seria miniquiltów może być wystawiona, jeśli jej elementy są stabilnie przyczepione lub przyszyte do kawałka materiału stanowiącego tło, albo jeśli posiadają inny system, pozwalający na zawieszenie ich razem na jednej listwie. W obu przypadkach wspólny rozmiar musi mieścić się w podanym przedziale.

11.   Wystawa organizowana jest spontanicznie, dlatego bardzo wiele zależy od dobrego zaplanowania szczegółów i zgranej współpracy przy jej realizacji. Oczekujemy, że uczestniczki wystawy, które mają taką możliwość lub osoby zaprzyjaźnione wezmą udział przy budowie i demontażu wystawy oraz będą nadzorowały eksponaty i w miarę możliwości służyły informacjami o użytych technikach i ogólnie o patchworku i quiltingu. Oczekujemy także, że artystki obecne na wystawie pomagają jej pilnować i odpowiadają na pytania zwiedzających lub opowiadają o swoich pracach (w miarę możliwości i znanych języków obcych). Ta wystawa będzie trwała tylko 2 dni: zbudowana w czwartek 10 września 2015, będzie otwarta w w dniach 11-12 września w trakcie trwania VII Kongresu Kobiet i zostanie rozebrana od razu po zamknięciu imprezy.

12.   Wstęp na wystawę w czasie trwania Kongresu Kobiet jest bezpłatny, wymaga jednak rejestracji i odebrania Identyfikatora, bez którego przebywanie na terenie Kongresu nie jest możliwe. Proszę zrobić to w miarę szybko, ponieważ zawsze istniej prawdopodobieństwo, iż organizator zamknie rejestrację wcześniej. https://www.kongreskobiet.pl/pl-PL/register-user/kongresy_kobiet/vii_kongres_kobiet/rejestracja

13.   Uwaga: wystawione prace będą mogły zostać sprzedane, ale zostaną oddane kupującym dopiero po zamknięciu wystawy.14.   Jeśli te wszystkie warunki jeszcze was nie odstraszyły, to proszę przejrzeć szafę z patchworkami albo zdjąć jeden lub dwa ze ściany lub łóżka, albo szybciutko podjąć kilka decyzji technicznych i szyć, być może po nocach... a potem zgłosić się na naszą wystawę! Będzie to PIERWSZA wystawa polskiego patchworku na takim prestiżowym wydarzeniu jakim jest Kongres Kobiet.

Serdecznie pozdrawiamy,

Samozwańcze Kuratorki Wystawy

Anna Sławińska i Magdalena GalińskaA teraz jeszcze część druga, czyli zgłoszenie na wystawę:Zgłoszenie pracy na wystawę

"Patchwork po polsku"

zorganizowaną przez wolontariuszki-quilterki

11-12 września 2015

podczas VII Kongresu Kobiet w Warszawie, COS TORWAR, ul. Łazienkowska 6aDla każdej zgłoszonej pracy prosimy o podanie następujących informacji (gwiazdka oznacza pole opcjonalne). Na ich podstawie powstaną etykietki, które będą wisiały obok prac. Ta wystawa nie będzie miała katalogu, ale jej celem jest pokazanie ruchu patchworku i quiltingu w Polsce, przy okazji jednej z najbardziej spektakularnych inicjatyw społecznych, jaką jest Kongres Kobiet. Warto przedstawić się imieniem i nazwiskiem, a nie tylko pseudonimem sieciowym.
Dane osobiste na zgłoszeniu i na odwrocie pracy są niezbędne także dla ubezpieczyciela (tylko w trakcie trwania dziennych sesji Kongresu).
Rozmiar pracy jest ważny dla organizatorek przy planowaniu miejsca na wystawę.
Pewne pola są opcjonalne, ale stają się obowiązkowe przy powoływaniu się na innych autorów.

Z góry dziękujemy za wzięcie udziału w tej wystawie.

Samozwańcze Kuratorki  Wystawy

Anna Sławińska i Magdalena GalińskaImię

Nazwisko

Adres pocztowy do korespondencji

Telefon

Adres poczty elektronicznej

*) Życiorys artystyczny


-  pole opcjonalne, ale chętnie umieścimy na etykietce pracy informacje o: wykształceniu artystycz­nym, udziale w wystawach krajowych i międzynarodowych, nagrodach i odznaczeniach w dziedzinie "Sztuki Włókna" oraz o działalności dydaktycznej (prowadzenie kursów, warsztatów itp.)

Tytuł pracy:

*) Przeznaczenie:


-  pole opcjonalne, ale można tu podać np.: dekoracja ścienna, obraz malowany igłą, makat(k)a, narzuta, kołderka (szczególnie jeśli "za jeden uśmiech"!)

Użyte techniki:


-  praca uszyta na maszynie i / lub ręcznie

-  praca pikowana na maszynie i / lub ręcznie, pikowanie swobodne...

-  inne: np. Log Cabin, Crazy, aplikacje, aplikacje odwrotne, haft maszynowy, ręczny, tasiemkowy, koralikowy, filcowanie na mokro - na sucho, technika szycia na papierze (Paper Piecing, Foundation Piecing), technika chenile, plisowanie, splatanie, cięcie swobodne, Mixed Media - papier, metal; klejenie, malowanie itp. itd.

*) Komentarz:


-   użyte materiały (np. bawełna, jedwab itp.), farbowane własnoręcznie czy przez artystę (nazwisko)

-   użyte bloki / wzory autorskie: nazwa, jeśli nie własne, to też nazwisko autora - wówczas jest to punkt obowiązkowy!

-   na podstawie kursu, książki lub artykułu: nazwisko autora, tytuł - wówczas jest to punkt obowiązkowy!

-   historia powstania pracy, np. na konkurs (jaki, nagrody!), prezent ślubny, urodzinowy itp.

Rozmiar pracy w cm (wys. x szer.):

Rok powstania pracy:

Wartość ubezpieczenia:

*) Cena (jeśli praca na sprzedaż):


- Wartość ubezpieczenia - obowiązkowa - i cena - opcjonalna - nie muszą być takie same.

Czekamy na Wasze zgłoszenia.
Trzymajcie za nas kciuki i pomóżcie w organizacji. Mamy tremę :)
Zapraszamy Was do oglądania wystawy. Pamiętajcie o wcześniejszej rejestracji na Kongresie Kobiet. 
Do zobaczenia :)


6 komentarzy:

 1. Mało czasu... Oj, mało.
  Proste drobiazgi też się nadadzą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu, tak, żeby tylko spełniały warunki, które są opisane w zgłoszeniu :)

   Usuń
 2. Tak, tak, czytałam. Tylko się zastanawiałam, czy takie zwykłe rzeczy, codziennego użytku i wcale nieartystyczne też się nadadzą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu, szyjesz piękne patchworki, zgłoś co Ci się najbardziej podoba :)

   Usuń
 3. Piękny pomysł, piękna inicjatywa! Szkoda że nie doszła do skutku w tak spektakularnej postaci. Ale będą inne okazje. NA PEWNO!!! Ja nadal podtrzymuję obietnicę, że na pierwszej OGÓLNOPOLSKIEJ wystawie będzie "moja" narzuta NfD jako pierwsza WSPÓLNA ogólnopolska - przepiękna - praca! Trzymam kciuki za polską organizację patchworkową, która stanie się częścią europejskiej organizacji quiltingu EQA. I ... trzymam jak prymus 2 palce w górze - ja też chcę!!!!

  OdpowiedzUsuń