piątek, 8 czerwca 2018

"Drzewo kujawskie" będzie na wystawie "Z nici Ariadny" w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Dziś dostałam bardzo miły list. Mój quilt "Drzewo kujawskie" został zakwalifikowany na wystawę "Z nici Ariadny", która jest organizowana co trzy lata w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.


I oficjalne zawiadomienie:

Bardzo się cieszę. Bardzo!
Byłam kilka razy na tej wystawie i nigdy nie widziałam na niej quiltów. Były różne przepiękne hafty, robótki na drutach i szydełkiem, frywolitki... Różne techniki, ale quiltów nie.

Pomyślałam sobie: zaryzykuję. I tak miałam zamiar uszyć podobne drzewo, jako kontynuację mini serii - drzewa inspirowane polskimi haftami ludowymi.
W zeszłym roku powstało "Drzewo wiadomości dobrego" oparte na motywach dolnośląskiego haftu białego. Zdobyło drugą nagrodę w konkursie Stowarzyszenia Polskiego Patchworku.
Mam zamiar uszyć jeszcze jakieś drzewa, bo różnych pięknych polskich haftów mnóstwo, a ja lubię tę robotę.

Haft kujawski jest często robiony na tiulu albo z wykorzystaniem tiulu. Ja chciałam stworzyć quilterską interpretację tego haftu.
Zastosowałam do pikowania dwa rodzaje nici. Kontury kwiatków i liści oraz pień i gałęzie pikowałam nićmi Ariadna Talia o grubości 30, środek kwiatków, imitujący tiul, jest pikowany nićmi Talia o grubości 120.

Tu jest parę roboczych zdjęć z powstawania tego whole cloth quilt.
Na początku tło wypikowałamlotem trzmiela nićmi Ariadny Tytan do podszywarek, grubość 250. Nici świetnie pasowały, ale gdy już miałam sporo pikowania za sobą postanowiłam zmienić wzór, bo lot trzmiela wydał mi się za toporny do delikatnego drzewa. To pikowanie prułam kilka godzin.


 Ostatecznie pikowanie wygląda tak i jest dużo lepsze niż pierwotny pomysł.


I jeszcze w moim ogrodzie z innymi drzewami ;) Quilt ma rozmiar 110 x 110 cm. Oczywiście cały jest uszyty nićmi Ariadny.

Zapraszam Wa bardzo serdecznie na wernisaż wystawy "Z nici Ariadny" 29 czerwca 2018 r. o godzinie 13.00 do Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Bardzo żałuję, że mnie tam nie będzie, bo kilka miesięcy temu zaplanowałam urlop w tym czasie.

6 komentarzy:

 1. Cudne drzewo i to haftowane i ta z tyłu magnolia:) Widać ogrom pracy.Wcześniejsze też oglądałam.Oba mają takie samo pikowanie? Może następne będzie kolorowe? Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. To jest drzewo "Cudownej niesamowitości", każdy elemen w nim taki właśnie jest. Podziwiam ,podziwiam i podziwiam 🌸💕🌸

  OdpowiedzUsuń
 3. Aniu, gratuluje i wcale nie dziwie sie, ze Twoja praca zostala tak wyrozniona, bo jest to prawdziwe arcydzielo:) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. How wonderful. What a beautiful artwork you have created, congratulations on acceptance in that exhibition. xo

  OdpowiedzUsuń
 5. majstersztyk!!!
  gratuluję bardzo!

  OdpowiedzUsuń
 6. O mamuniu !!! Cudowne !!! Gratuluję !!!

  OdpowiedzUsuń